Przejdź do treści
Zalogować się
Język strony pl / PL
Język strony

Portal pracy MANUVIA jest podzielony na odrębne regiony zgodnie z rynkiem pracy. Masz jednocześnie możliwość przetłumaczenia informacji na wymagany język.

Polski
Polska

Praca na produkcji – odpowiedzialne stanowisko, czy monotonna praca?

Ciekawostki Porady Produkcja
Ilustracyjny tło
Praca na produkcji – odpowiedzialne stanowisko, czy monotonna praca

Operator produkcji – dlaczego warto się zastanowić?

Czym jest praca na produkcji? Po wpisaniu zapytania w popularnej wyszukiwarce otrzymujemy setki wyników pasujących do naszego hasła. Jeżeli posiadasz wcześniejsze doświadczenie jako pracownik na linii produkcyjnej to na pewno wiesz, jak to wygląda; zazwyczaj jest to praca fizyczna, stojąca na trzy zmiany. Każdy pracownik jest odpowiedzialny za konkretne, powtarzalne działania zlecone przez przełożonego. Mówi się, że to monotonna praca, praca dla każdego, praca od zaraz, łatwe zarobki – ale czy to prawda?

Precyzja, dokładność i odpowiedzialność

Wbrew pozorom pracownik produkcji to bardzo odpowiedzialne stanowisko. Wszystkie zadania, które wykonuje podczas swojego dnia pracy wymagają wysokiej precyzji i dokładności. To od niego zależy wyrób końcowy: jego jakość oraz trwałość. Pomysł na produkt to klucz do sukcesu największych koncernów, ale jeżeli nie mamy lojalnego zespołu, który precyzyjnie i dokładnie zrealizuje nasze plany, to niestety drzwi sukcesu pozostaną dla nas zamknięte.

Pracownicy działów produkcji są bardzo rozchwytywani na rynku pracy; doświadczenie, które za sobą ciągną w innych branżach pozwala im wykonywać swoją pracę staranniej i szybciej, co przekłada się na ilość oraz jakość produktów końcowych. Każdy produkt jest opatrzony gwarancją producenta, co oznacza wysoki poziom zaufania firmy wobec swoich pracowników – producent jest w stanie ręczyć za pracę swoich specjalistów.

Praca na produkcji – odpowiedzialne stanowisko, czy monotonna praca?

Produkcja – czy da się na tym zarobić?

Jak powszechnie wiadomo, gdy rozpoczynamy pracę w nowej firmie to pięcie się po szczeblach kariery zaczyna się dla nas od nowa. W pierwszych miesiącach nie możemy oczekiwać stanowiska brygadzisty ani wysokich zarobków, natomiast na cierpliwych czeka praca pełna nowych wyzwań i możliwości. Mediana zarobków w Polsce na stanowisku pracownik produkcji to 2500 zł brutto, tylko 25% więcej zatrudnionych zarabia 3230 zł brutto. Czynnikami, które wpływają na wynagrodzenie to min. region, w którym podejmujemy pracę, nasze wykształcenie oraz doświadczenie i staż pracy.

Tylko niepełna 12% pracodawców oferujących pracę na produkcji wynagradza swoich pracowników pozapłacowo tj. dodatkowe ubezpieczenia, karty sportowe czy bony żywnościowe*. Podstawa wynagrodzenia na produkcji bywa niska i zazwyczaj jest to najniższa krajowa w danym roku (2000 PLN brutto w 2017 roku), ale dochodzą do tego dodatki motywacyjne dla pracowników np. premia za realizację planów produkcyjnych, premia za pełną obecność w pracy oraz specjalne dodatki za realizację konkretnych zadań. W rzeczywistości wygląda tak, że podstawa wynagrodzenia waha się od 50% do 70% całości pensji, którą otrzymują pracownicy.

Podsumowując: pracownicy, którzy zgodnie z grafikiem chodzą do pracy i wykonują swoje obowiązki z należytą starannością są w stanie zarobić więcej – w końcu łatwo kalkulując – jeżeli pracodawca zwiększa swój dochód dzięki pracownikowi to sam pracownik na tym zyskuje. Na dzisiejszym rynku pracy bardzo łatwo jest się piąć po szczeblach kariery, dlatego zyskując nowe umiejętności i wiedzę merytoryczną o pracy, którą wykonujemy na co dzień jesteśmy w stanie szybko przejść na wyższe – a co za tym idzie – lepiej płatne stanowiska. Sam Henry Ford mówił, że 90% pracowników szeregowych awansuje ze względu na kompetencje, które uzyskali poprzez staż pracy. Powszechnie wiadomo, że 60% osób na stanowiskach kierowniczych rozpoczynało swoją karierę w firmie na stanowisku szeregowych (np. McDonalds).

W takim razie, co zyskasz na początek?

Nasza firma jako pracodawca w Czechach i na Słowacji oferuje wolne miejsca na stanowiskach produkcyjnych w branży motoryzacyjnej oraz elektronicznej. Każdy pracownik, aby mógł poczuć się bezpiecznie, otrzymuje bezpłatne zakwaterowanie, a z czasem nawet własne mieszkania służbowe. Zakwaterowanie w Czechach lub na Słowacji to koszt w granicach od 800 zł w hotelach pracowniczych do 1500 zł w przypadku mieszkań – to są koszty minimalne tzn. koszt utrzymania mieszkania, bądź wynajęcia pokoju / miejsca w hotelu może być znacznie wyższy. Firma opłaca również dojazdy z pod hotelu pracowniczego do miejsca pracy i z powrotem. Koszt takiego biletu waha się od 3 zł do 7 zł i w 100% jest pokrywany przez agencję. Koszt dojazdów miesięczny do pracy waha się od 70 zł do nawet 150 zł.

Nasi pracownicy otrzymują również bony żywnościowe, bądź dopłaty do obiadów na stołówce w miejscu pracy, dzięki czemu mogą zaoszczędzić i odłożyć większą część pensji. Koszt miesięcznego wyżywienia w fabryce kosztuje od 120 do 190 zł miesięcznie. Sumując wszystkie koszty utrzymania, tak naprawdę pracownik ponosi wyłącznie i tak niskie koszty wyżywienia oraz przyjemności na miejscu. Firma daje możliwość zaoszczędzenia większej części wynagrodzenia. A ile taki pracownik zarabia? W zależności od wykonywanej pracy wynagrodzenie waha się od 2500 do 6000 zł brutto – przy czym potrącenia w wynagrodzenia (składki, podatek) w Czeskiej Republice i na Słowacji są niższe niż w Polsce.

Poza tym naszym pracownikom oferujemy:

  • stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę,
  • bezpłatny transport do Czeskiej Republiki lub na Słowację,
  • bezpłatne szkolenia podwyższające kwalifikacje,
  • cenne doświadczenie w branży motoryzacyjnej lub elektronicznej,
  • możliwości rozwoju osobistego (szkolenia, awanse),
  • możliwość zakwaterowania w pokojach dwuosobowych dla par,
  • nasze wsparcie 24/7.

Masz jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości? Nie wahaj się z nami skontaktować. Nasi specjaliści czekają na telefony od Ciebie od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00.

*źródło: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-pracownik-produkcji, dostęp dn. 19.9.2017

Autor:

Paweł Niedzielski